Ewolucja prawa pracy w kierunku nowych form zatrudnienia

Zmiany w prawie pracy oraz zmiany na rynku pracy stawiają przed pracodawcami nowe wyzwania. Jakie? O to zapytaliśmy eksperta prawa pracy, dr hab. Krzysztofa Walczaka.

W nowym roku zespół Brad Consulting postanowił postawić na rozwój wiedzy oraz wymianę doświadczeń z najlepszymi z najlepszych. W ramach nowego cyklu: „Spotkanie z inspirującym człowiekiem”, raz w miesiącu gościmy w naszym biurze osoby uznane, doświadczone, słowem ekspertów w swojej dziedzinie. Zaproszony gość wypowiada się na wcześniej przygotowany temat, później natomiast w ramach dyskusji odpowiada na pytania i komentarze uczestników spotkania. Jako że naszą misją jest wspieranie w rozwoju ludzi i firm, nie mamy serca zachować wartościowych informacji tylko dla siebie.

W styczniu mieliśmy przyjemność gościć dr hab. Krzysztofa Walczaka – jednego z najwybitniejszych ekspertów w dziedzinie prawa pracy. Myślą przewodnią wykładu i rozmowy, która po nim nastąpiła, były: Rewolucje i ewolucje w relacjach pracodawca-pracownik w kontekście zmian w prawie pracy.

A oto kilka informacji i ciekawostek:

1. Pracownicy nie chcą być pracownikami

Coraz większa ilość osób w trakcie nawiązywania relacji z pracodawcą nie jest zainteresowana byciem „pracownikiem”. Nie interesuje ich tradycyjne zatrudnienie na podstawie umowy o pracę a inne, bardziej elastyczne jego formy jak np. „świadczenie usługi pracy” dla pracodawcy w ramach własnej działalności gospodarczej. Szczególnie typowy dla sektora IT trend, jest częstym utrudnieniem dla firm np. w staraniu się o zamówienia publiczne, które wymagają od oferentów zatrudniania pracowników w formie umowy o pracę. W ostatnim czasie obserwowany jest również trend obejmowania uprawnieniami pracowniczymi osób świadczących pracę na innej, niż stosunek pracy podstawie zatrudnienia. Z tego względu nasz gość przewiduje, że niedługo pojęcia Prawo Pracy zostanie zastąpione przez Prawo Zatrudnienia.

2. Podwyżka dla pracownika

Przez wiele lat uważano, że podwyżka jest dla pracownika zawsze korzystną, a więc nie wymaga zgody zatrudnionego na jej otrzymanie. Tak jednak nie jest. Pracodawca ma obowiązek zapytać pracownika, czy ten wyraża zgodę na podwyżkę. Tzw. ustawa 500 + jest namacalnym przykładem tego, że niewielka podwyżka może pozbawić pracownika prawa do otrzymania tego świadczenia, ponieważ przekroczył próg dochodu. A zatem coś, co wydawałoby się korzystne, paradoksalnie nie zawsze jest pożądane przez pracowników. Zwolnienie pracownika, który jest działaczem związkowym. Zarząd związku zawodowego do tej pory mógł nie wyrazić zgody na rozwiązanie stosunku pracy działacza przez sam fakt braku odpowiedzi na zapytanie pracodawcy. Sytuacja ta diametralnie się zmieniła. Od 1 stycznia b.r. i obecnie brak odpowiedzi przez określony czas ze strony związku oznacza, że nie wnosi on sprzeciwu, co do zwolnienia działacza.

3. Telefon służbowy

Jednym ze skutków tego, że mamy obecnie rynek pracownika jest to, że pracownicy niechętnie zabierają komórkę służbową do domu. W myśl zasady: „Telefon to narzędzie, a narzędzia po skończonej pracy zostawiam w biurze”. Komórka służbowa w domu i bycie do dyspozycji pracodawcy w nagłych wypadkach nadal jest koniczne dla pewnych branż, jak na przykład TSL, jednak coś, co kiedyś było regułą, staje się obecnie wyjątkiem.

4. Nie każdy model zarządzania jest aplikowalny w Polsce

Employment at-will – forma relacji pracowniczej stosowana w części stanów USA, szeroko wychwalana przez wiele podręczników zarządzania, często jest bezrefleksyjnie przyjmowana przez niektórych polskich menedżerów. Jest ona pozornie dogodna z punktu widzenia pracodawcy, ponieważ pozwala na zwolnienie pracownika, bez podawania konkretnych przyczyn. W polskich warunkach, jak mówi nasz gość, takie rozwiązanie współpracy nie jest możliwe, a co więcej – jest nielegalne.

5. Pracownik jest do dyspozycji maksymalnie przez 13 godzin

Jednym z praw pracownika jest prawo do odpoczynku – minimum 11 godzin. Nawet wykonywanie telefonów służbowych do pracownika w czasie jego odpoczynku może być sankcjonowane. Warto o tym pamiętać, ponieważ praktyka pokazuje, że w dobie bieżących zadań, ambitnych celów i goniących deadline’ów jest to rzecz, o której często się zapomina. Wypoczęty pracownik to efektywny pracownik. 😊

6. Prawo do informacji zwrotnej

W japońskich korporacjach menedżerowie często mają zarezerwowany specjalny fundusz na to, by spotkać się z każdym ze swoich pracowników np. w restauracji i porozmawiać o jego rozwoju. W polskich firmach nie przywiązuje się aż takiej wagi do udzielania systemowej, regularnej informacji zwrotnej. Z naszych doświadczeń wynika, że częsta ocena jakości pracy oraz udzielanie informacji zwrotnej jest kluczowe dla rozwoju zarówno pracownika jak i organizacji. Szczególnie młodsi pracownicy domagają się częstej, czasami nawet codziennej informacji zwrotnej. Z tego względu menedżerowie muszą modyfikować swój styl zarządzania, częściej wchodzić w interakcje z każdym z pracowników i rejestrować zachowania oraz zdarzenia, które zasługują na pochwałę lub informację, co należy poprawić. Spytaliśmy naszego gościa o to zagadnienie i usłyszeliśmy, że w kodeksie pracy reguluje je artykuł 94. „Pracodawca jest obowiązany w szczególności […] stosować obiektywne i sprawiedliwe kryteria oceny pracowników oraz wyników ich pracy.” Upewniliśmy się, że w tym przypadku prawo i praktyka idą ze sobą w parze.

To zaledwie garść informacji, które uzyskaliśmy w tracie tego owocnego spotkania. Wiemy, że chcielibyście Państwo przeczytać więcej. Dobra wiadomość! Już niedługo, będziemy gościć kolejnego eksperta i z przyjemnością podzielimy się z Państwem kolejnymi informacjami ze sfery zarządzania, modeli biznesowych, prawa pracy, psychologii biznesu i strategii rozwoju.

Przekaż nam swój feedback!

Udostępnij

Mamy więcej, zobacz inne wpisy

Docenianie pracowników
Bez kategorii

Docenianie w pracy: Klucz do sukcesu organizacji

Docenianie pracowników nie jest już tylko miłym dodatkiem do pakietu korzyści, ale kluczowym elementem kultury organizacyjnej wpływającym na zadowolenie, zaangażowanie i lojalność pracowników.

Bądź WinWin

Przetestuj wersję demo za free