Kiedy jest najlepszy moment na udzielenie Korygującej informacji zwrotnej?

Udzielenie korygującej informacji zwrotnej nastręcza liderom wielu trudności. Gdy rozmawia się na ten temat z menedżerami można dojść do wniosku, że zdecydowanie wolą chwalić, niż zwracać uwagę na niedociągnięcia czy błędy. Jest to zrozumiałe, ponieważ naturalnie nie chcemy tym co mówimy wprowadzać nikogo w nieprzyjemny stan emocjonalny. Dobry menedżer nie stroni jednak od reagowania, gdy sytuacja tego wymaga – daje feedback możliwie jak najszybciej, najlepiej wtedy, gdy pracownik wciąż jeszcze może swój błąd naprawić lub zaraz po tym jak dana sytuacja miała miejsce – dzięki temu, kontekst informacji zwrotnej nie będzie oddaloną od konkretnego wydarzenia abstrakcją a integralną częścią tego, co się stało (błąd i zaraz po nim informacja zwrotna).

  • Korygującej informacji zwrotnej udzielamy możliwie najszybciej po odkryciu błędu pracownika.

Z drugiej jednak strony należy wspomnieć o bardzo istotnym czynniku wpływającym tak na nadawanie, jak i odbiór feedback’u, czynnikiem tym są emocje. Chodzi przecież o to, by pracownika zmotywować a nie urazić, czy też zostawić na cały dzień z poczuciem braku kompetencji. Dlatego też, informacji zwrotnej udzielamy ZAWSZE na chłodno – nie w emocjach, ponieważ emocje takie jak np. gniew czy złość całkowicie odcinają korę nową – ośrodki trzeźwego i logicznego myślenia. Wracamy wtedy do najbardziej pierwotnych instynktów – walki, zamrożenia lub ucieczki i nie ma mowy o konstruktywnej rozmowie.

  • Korygującej informacji zwrotnej zawsze udzielamy „z chłodną głową”.

Jak zatem połączyć te dwie zasady? Pamiętajmy, że informacja zwrotna musi być przekazana, możliwie jak najszybciej po odkryciu błędu, ale nie w emocjach. Nie trzeba jej udzielać dokładnie w momencie, w którym zauważamy niedociągnięcie w pracy czy niewłaściwe zachowanie pracownika. Nic się nie stanie, jeśli odejdziemy na chwilę, złapiemy oddech, rozluźnimy się nieco, pozwolimy emocji przeminąć i dopiero uspokojeni z „chłodną głową” podejdziemy do pracownika.

W szybkiej zmianie stanu emocjonalnego pomóc nam może:

  • Muzyka (np. relaksacyjna)
  • Głębokie oddechy
  • Przyjęcie zrelaksowanej pozycji ciała – rozluźnienie mięśni.

Na koniec zawsze warto wspomnieć o tym, że mamy dobre zdanie o pracowniku i jakości jego pracy a tę jedną sytuacje traktujemy jako coś wyjątkowego, na co jednak należy zwrócić uwagę.

Przekaż nam swój feedback!

Udostępnij

Mamy więcej, zobacz inne wpisy

efektywnosc-pracy-pracownikow-produkcyjnych
Artykuły

Jak zwiększyć efektywność pracy pracowników produkcji?

Wzrost efektywności pracy pracowników produkcyjnych jest kluczowy dla sukcesu każdej firmy. Im bardziej efektywni są pracownicy firmy, tym wyższe są szanse na osiągnięcie wyższych wyników produkcyjnych i dzięki temu zwiększenie zysków.

Bądź WinWin

Przetestuj wersję demo za free